از هیئت میثاق با شهدا چیزی شنیده ای؟

 رجانیوز: اولش باور نمی‌کنی که وارد یک دانشگاه شده‌ای؛ آنقدر که از ویژگی‌های دانشجویان دانشگاه ضد و نقیض شنیده‌ای،  حتی تصورش را هم نمی‌کنی با این فضا روبرو شوی اما چند دقیقه که می‌گذرد و خوب به اطراف نگاه می‌کنی، می‌بینی که درست آمده‌ای. اینجا دانشگاه امام صادق(ع) در شهرک قدس تهران است که 10 شب دهه اول محرم را میزبان دانشجویانی از تمام دانشگاه‌های تهران است؛ دانشجویانی که آمده‌اند تا پای کلاس درس استاد پناهیان بنشینند و درسِ «دنیا مزرعه آخرت است» بیاموزند.

هیات دانشجویی «میثاق با شهدا» حسابی در سال‌های اخیر گُل کرده است؛ هم به خاطر فضای دانشجویی و دوستانه آن و هم به خاطر دور بودن از حاشیه‌های همیشگی برخی از هیات‌های عزاداری. در اینجا همه چیز سرِ جای خودش است. دانشجویانی که با لباس متحدالشکل در ورودی‌های مختلف دانشگاه مستقر شده‌اند تا خودروها را به سوی پارکینگ دانشگاه هدایت کنند؛ غرفه‌هایی که با داربست بنا شده تا علاوه بر چای داغ و نذری، کتاب و سی‌دی هم برای دانشجویان عرضه کند؛ فضای تمیز و با تهویه مناسب داخل مسجد دانشگاه؛ برگزاری نماز جماعت مغرب و عشاء؛ و خلاصه هر چیزی که برای یک مجلس عزاداری خوب نیاز است، اینجا مهیاست.
 
اگر کمی قبل از شروع سخنرانی حاج آقا پناهیان وارد مسجد بشوی، حتما حلقه‌های کوچک سه یا چهارنفره دانشجویان را می‌بینی که مشغول بحث و تبادل نظر درباره سخنان شب قبل حاج آقا هستند؛ مباحثی علمی و اعتقادی که با ظرافت از سوی سخنران بیان می‌شود و حاضرین هم به خوبی با آن ارتباط می‌گیرند.
 
بعد از سخنرانی حاج آقا پناهیان، نوبت روضه و مراسم مداحی است. خطیب مجلس همیشه چند دقیقه آخر سخنرانی‌اش را به روضه اختصاص می‌دهد. بعد، نوبت به مداحی مداحانی است که از دانشجویان ارشد و دکترای همین دانشگاه هستند و البته معروف‌ترینشان، دکتر میثم مطیعی. شعرهای وزین و درخور، سبک مناسب عزاداری و دوری از کشیده شدن به سمت ترانه‌های لس آنجلسی و از همه مهمتر، صفای در مداحی باعث شده تا میثم مطیعی و مداحی‌هایش هم حسابی بین دانشجوها طرفدار داشته باشد. 
 
اما ابتکار دانشجوهای بسیجی دانشگاه در راه‌اندازی یک هیات با رویکرد جدید متناسب با حال و هوای این روزهای جوانان و دانشجویان، به همینجا ختم نمی‌شود. هیات نوجوانان با برپایی مراسم تعزیه خوانی برای سنین نوجوانی تدارک دیده شده تا آن‌ها را با فرهنگ عاشورا بیشتر آشنا کند. مهدکودک هم برای نگهداری کودکان توسط چند داشجوی دختر که از خادمین هیات هستند، اداره می‌شود تا پدران مادران این کودکان بتوانند به راحتی از مراسم استفاده کنند.
 
همه چیز در هیات میثاق برنامه‌ریزی شده است. راس ساعت 10 شب، برنامه به پایان می‌رسد؛ آن هم چه پایانی. نوای جمعی که توسط مداحان خوانده می‌شود و هر شب با صدای حاضرین و عزاداران همراهی می‌شود: «دل نوای نینوا دارد... آرزوی کربلا دارد...می‌کِشد ما را یک نگاه تو... می‌کُشد ما را کربلای تو... ما بسیجی‌های روح‌الله با شهیدان عهد خون بستیم... روز اول یا علی گفتیم تا به آخر با علی هستیم.»
 
مراسم که تمام می‌شود، کم کم عزاداران مهیای خروج از مسجد و دانشگاه می‌شوند اما اینجا دیگر خبری از ازدحام و شلوغی و ‌صف‌های طویل برای دریافت نذری نیست. با برنامه‌ریزی بسیار خوب و دقیق بچه‌های هیات، غذاهای نذری در خروجی‌های ماشین‌روی دانشگاه توزیع می‌شوند. اینطوری دیگر نه تجمعی هست و نه حقی از کسی ضایع می‌شود. فقط می‌ماند صورتِ سرخ دانشجویانِ بسیجی که در سرمایِ پاییزی تهران با لبخند تو را بدرقه می‌کنند...
 
روز عاشوراست امروز... شهرک قدس غوغاست امروز...
 
عاشورا، اوج کار بچه‌های هیات میثاق است. یک دسته سینه‌زنی با حضور حدود 5 هزار عزادار که در خیابان‌های اطراف دانشگاه حرکت می‌کنند و در شهرک غرب خودمان، به عزاداری ظهر عاشورا می‌پردازند. اما از هر چه بگذریم، سخنِ نماز ظهر عاشورا در میدان شهید تهرانی مقدم خوش‌تر است؛ نمازی تاریخی که می‌توان آن را یکی از بزرگترین نماز ظهر عاشورا در تهران نامید؛ نمازی با حضور پرشور دانشجویان و مردم عادی.
 
 
 
 
 
 
بعد از نماز، دسته سینه‌زنی به دانشگاه برمی‌گردد تا در مسجد دانشگاه به مقتل‌خوانی بپردازند و به توصیه رهبر انقلاب درباره توجه و رجوع به مقاتل سیدالشهدا(ع) عمل کنند و لذتِ اشک ریختن در عزای ارباب را به کامل‌ترین شکل آن بچشند.
 
هیات میثاق؛ الگویِ خوبِ سبک زندگی اسلامی
 
در سایت اینترنتی این هیات درباره شکل گیری هیات میثاق با شهدا آمده است: «سال ۶۹ یعنی یکسال پس از فرمان تشکیل بسیج دانشجویی و طلاب توسط امام خمینی رحمه الله علیه و ایجاد بسیج دانشجویی دانشگاه، ضرورت و کمبود یک هیئت دانشجویی کاملاً احساس گردید و با رویکرد تجدید پیمان و میثاق با شهیدان سمت و سویی شهدایی گرفت و لذا نامش شد: هیئت میثاق با شهداء. از‌‌ همان سال‌ها بود که خادمین هیئت میثاق با برگزاری جلساتی هفتگی در داخل محیط خوابگاهی به عزاداری برای اهل بیت علیهم السلام می‌پرداختند و یادی هم از رفیقان سفر کرده خود می‌کردند.» 
 
هیات با همین فعالیت‌ها کم کم گسترده‌تر شد و آن قدر منسجم شد که بتواند پذیرای مهمانان خارج از دانشگاه هم باشد و از یک هیات دانشجویی خصوصی به یک هیات موفق عمومی تبدیل شود. این اتفاق در روزهای فاطمیه سال ۸۵ رخ داد و درهای دانشگاه و هیات «میثاق با شهدا» به روی عموم مردم باز شد. حضور سخنرانان بنام و واعظان خوشنام همراه با مداحان جوان (که از دانشجویان مقاطع فوق لیسانس و دکترای دانشگاه هستند) هم دلیلی بود برای اینکه استقبال مردم از این هیات دانشجویی روز به روز بیشتر شود. اما فقط سخنران و مداح، ویژگی این هیات دانشجویی نیست. تفاوت‌های این هیات دانشجویی در این چیز‌ها خلاصه نمی‌شود؛ چرا که هیات میثاق قرار است الگوی یک سبک زندگی دینی حداقل در بخش مناسک جمعی و عزاداری باشد.
 
سبک زندگی مفهوم پیچیده و غیرقابل فهمی نیست. «نحوه رفتار و نوع تعامل افراد در جامعه و واکنش‌هایی که نسبت به حوادث گوناگون نشان می‌دهند»،‌‌ همان سبک زندگی آنهاست؛ مساله‌ای که شاید در نگاه اول بسیار ساده و پیش پا افتاده به نظر برسد اما اکنون به اصلی‌ترین مفهوم جهانی تبدیل شده و بنیادهای گوناگون عریض و طویل به مطالعه و پژوهش درباره آن می‌پردازند.
 
هیات دانشجویی بسیج دانشگاه امام صادق(ع) بدون هیاهو و جار و جنجال و به همت چند دانشجوی خوش ذوق و اهل دین، تبدیل به یکی از قطب‌های جذب جوانان به سمت مجلس عزای سالار شهیدان شده است. قرار نیست اتفاق خارق‌العاده‌ای بیفتد؛ همینکه یک دانشجوی تهرانی از شرق تهران به غرب تهران می‌آید تا در یک مجلس عزاداری شرکت کند، یعنی این سبک هیات داری را برگزیده است، کاری که هزار بخشنامه و دستورالعمل با موضوع «سبک زندگی» هم نمی‌تواند آن را انجام دهد اما شور انقلابی چند دانشجو آن را امکان‌پذیر کرده است.

نظرات (۲)

 • دانشجوی دانشگاه امام صادق(ع).هیئت میثاق وبسايت

  سلام علیکم.فقط یک نکته ای رو باید خدمت هرکسی که این مطلب رو میخونه عرض کنم که درست است که همچین هیئتی در دانشگاه ما وجود داره اما بعضی بزرگنمائیها در همین مطلب آورده شده است که البته اصل متن صحیح است ولی بنابر گفته حضرت آقا باید از سخنان غلوآمیز و غیرواقعی خودداری شود حتی برای دانشگاهی که شخص خود حضرت آقا بر این دانشگاه نظارت دارند.به هرحال سعی ما بر اینست که بتونیم این فرهنگ هیئت داری و سبک زندگی عاشورائی رو در ابتدا به سائر دانشگاه ها و بعد هیئت های دانش آموزی بسط بدیم.در ضمن میتونید به اسیت هیئت شهدای گمنام تهران که با هیئت میثاق دانشگاه امام صادق رابطه بسیار نزدیکی دارد هم مارجعه بفرمائید.(سید حامد حسینی
  یا قتیل العبره.............................

 • ?!?!?!?!?

  سلام
  خدا حفظشون کنه...
  رهبر که دوستوشون داره. پس ما هم دوستشون داریم...

فرم ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

انجمن اسلامی دبیرستان پسرانه معارف شهرکرد

بسم الله الرحمن الرحیم

لينک هاي مفيد

اطلاعات سايت

 • پست الکترونيک:
 • مدير سايت:
 • تاريخ امروز: دوشنبه, ۷ خرداد ۱۳۹۷، ۱۲:۲۰ ق.ظ
 • قدرت گرفته از بلاگ بيان